Diller

Fırat Üniversitesine Modern Kütüphane

Fırat Üniversitesine Avrupa standartlarında 13 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu modern bir kütüphane inşa ediliyor.

Rektörlük Kampüsünde inşaatına başlanan modern kütüphane binasının 2019 yılına kadar tamamlanmasını hedeflediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, kütüphanenin öğrencilere, üniversite personeline ve araştırmacılara 24 saat açık olacağını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Demirdağ, “ Kütüphane binası her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek inşa edilecek. Kütüphanenin inşası tamamlandığında üniversite personelimiz, araştırmacılar ve öğrenciler rahat ve nitelikli bir ortamda çalışmalarını yapabilecekler. 3 katlı olacak modern kütüphane binasında, 3500 metre kare genel çalışma salonu, kitap cafe, 24 saat açık çok amaçlı salonlar,  tek kişilik ve grup çalışmalarının yapılabileceği odalar, Bilgisayar salonları ile 250 kişilik Konferans Salonu da bulanacak.

Engelliler unutulmadı

Kütüphane binasında engelli öğrencileri de unutmadıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Demirdağ, " Zemin ile birlikte 2 katın yer alacağı kütüphanede, her katta engelli öğrencilerimiz için bu hassasiyet yansıtılmıştır. Görme ve işitme engelli öğrenciler için ayrı okuma salonları ile özel görsel ve dokunmatik esaslı salonlar oluşturuldu. Sadece sağlıklı bireyler için değil, engelliler için ise ergonomik malzemeler tercih edildi. Sonuç olarak proje, engeli kullanıcıların yapının bütün imkânlarından faydalanabilecekleri şekilde düşünülmüştür" diye konuştu.

24 saat açık kütüphane

Rektör Prof. Dr. Demirdağ, Kütüphane binası tamamlandığında 24 saat çalışma yapılacak bir eğitim-öğrenim alanı olacağını da aktararak    “Işıkların hiç sönmeyeceği kütüphane binamızda öğrenciler ve üniversite personeli dışında araştırmacılar da yararlanabilecek. Bu yapının Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.